Un bărbat de 38 de ani, din municipiul Dej, a fost arestat preventiv pentru 30 de zile, fiind cercetat pentru încălcarea ordinului de protecție, în formă continuată.
Potrivit informațiilor transmise de Poliția Municipiului Dej – Biroul de Investigații Criminale, la data de 1 martie, polițiștii au dispus reținerea pentru 24 de ore a bărbatului, după ce acesta ar fi încălcat în mod repetat măsurile impuse printr-un ordin de protecție emis anterior de instanță.
Ordinul de protecție fusese emis de Judecătoria Dej în data de 12 februarie și îl obliga pe bărbat să păstreze o distanță minimă de 50 de metri față de o femeie de 30 de ani, copiii minori ai acesteia și locuința lor. Totodată, îi era interzis orice contact cu persoana vătămată, inclusiv telefonic sau prin mesaje.
Încălcări repetate și flagrant
Din cercetările efectuate a reieșit că, în perioada 19 – 28 februarie 2026, acesta ar fi încălcat în mod repetat măsurile dispuse de instanță. Concret, bărbatul ar fi inițiat un apel telefonic către femeie, i-ar fi transmis mesaje text, s-ar fi deplasat pe timpul nopții la locuința acesteia și ar fi staționat în apropierea imobilului, încălcând perimetrul de siguranță stabilit.
La un moment dat, acesta a fost surprins în flagrant în apropierea blocului unde domiciliază persoana vătămată.
În urma administrării probatoriului, la data de 1 martie, polițiștii au dispus reținerea pentru 24 de ore a bărbatului. Ulterior, acesta a fost prezentat judecătorului de drepturi și libertăți din cadrul Judecătoriei Dej, cu propunere de arestare preventivă.
Instanța a admis solicitarea și a dispus arestarea preventivă pentru 30 de zile.
Cercetările continuă sub coordonarea unității de parchet competente, pentru stabilirea tuturor împrejurărilor în care au fost comise faptele.
