Consiliul Județean Cluj vrea să creeze un nou drum județean între Câțcău și Vad, care va scurta traseul cu 25 de kilometri

Consiliul Județean Cluj a făcut primul pas pentru înființarea unui nou drum județean între localitățile Câțcău și Vad, prin preluarea unor tronsoane din drumul comunal DC 177. Proiectul, inițiat de președintele CJ Cluj, Alin Tișe, a fost aprobat în ședința ordinară din 26 iunie și prevede trecerea a două sectoare de drum din domeniul public al comunei Câțcău în domeniul public județean.

Prin transformarea în drum județean a întregului tronson DC 177, se va reduce cu aproximativ 25 de kilometri distanța dintre cele două comune. De asemenea, traseul va funcționa ca o minicentură a municipiului Dej, contribuind la fluidizarea traficului”, a declarat Alin Tișe.

După ce Consiliul Local Câțcău va adopta hotărârea de transfer, CJ Cluj va iniția procedurile și pentru preluarea tronsonului aflat pe teritoriul comunei Vad, până la intersecția cu DJ 109E. Drumul ar urma să lege DN 1C (Câțcău) de DJ 109E (Vad), devenind o rută alternativă importantă pentru traficul regional.

În etapa următoare, autoritățile județene vor asfalta tronsonul pentru a oferi condiții moderne și sigure de circulație.

Distribuie articolul

Lasă un comentariu